Започна дейност и ателието по керамика по проекта „Моят път…“

Home » Uncategorized » Започна дейност и ателието по керамика по проекта „Моят път…“
0 Comments

На 22.08. стартира и второто ателие от общо четирите, планирани във втория етап на Проекта „Моят път в подготовката за трудова реализация“.

Седем от общо единадесет младежи и девойки бяха посрещнати от домакина и водещ на Ателие по керамика „Хабитат“ Ивена Тодорова – автор на собствена керамика, специалист с образование и опит в сферата на детската психология.

Най-развълнувани бяха родителите. По-голямата част от тях имаха огромно желание да видят децата си в ролята на творци, но се притесняваха и почти бяха убедени в тяхната „съпротива и нежелание да си цапат ръцете, да пипат глина и пластелин, да останат цели два часа в групова целенасочена дейност..“.

Адаптацията беше само в първите десет минути. С подкрепата от страна на екипа по проекта във Варна – Поля Златилова  и Мая Рогашка – и двете с богат психологически опит, младежите потънаха в магическия свят на глината. Нямаше неиздържали, нямаше съпротиви срещу „цапане на ръцете“, нямаше преждевременно напуснали. Напротив  – имаше вглъбяване и замиране на моменти. Разбира се, и резултат от положените усилия на всяко работно място – топчета, кубчета, лента охлювче и дори купичка. Както и въпрос преди тръгване: „Кога ще бъде следващата среща?“.  И очаровани родители.

Защото глината и съприкосновението с нея работят за:

  • Сензорна стимулация: Глината предлага богат сензорен опит и  тактилна стимулация, която може да е успокояваща и да помага за регулиране на емоциите.
  • Фина моторика: Работата с глина ангажира ръцете и пръстите, което подобрява фината моторика. Развиват се координацията и силата в ръцете.
  • Творческа изява: Глината ни позволява да изразяваме себе си и своите емоции по несловесен начин. Това може да бъде особено полезно за младежи, които имат затруднения в комуникацията.
  • Социални умения: Груповите занимания с глина могат да насърчат социалното взаимодействие и сътрудничество. Работата в група предоставя възможност за развитие на важни умения като споделяне, комуникация и работа в екип.
  • Терапевтичен ефект: Манипулирането на глината може да действа като форма на сензорна терапия, която намалява тревожността и стреса. Тази дейност може да има успокояващ ефект и да подпомогне релаксацията.
  • Самооценка и увереност: Създаването на нещо с ръце може да повиши самооценката и увереността. Успехите в оформянето на глина и създаването на собствено творчество носят със себе си чувство на гордост и удовлетворение.
  • Създаване на професионални умения: Практическият опит, който младежите придобиват по време на работилниците с глина, създава възможност да продължат да се развиват в сферата на керамичното изкуство. В рамките на обучението си те ще преминат през всички етапи на създаването на керамично изделие и ще разширят професионалните си възможности и способността си да създават собствена авторска керамика.

Пожелаваме си УСПЕХ и СПОЛУКА и в това професионално-терапевтично направление!

Categories:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Posts

Представяне в месечния бюлетин на донорите и партньорите по проекта
В навечерието на Светлите празнични дни на Светото Възкресение до нас пристигат страничките в месечния
Гостуване в „Свободен час“ на Радио Варна
Източник: Фейсбук страницата на Фондация „Новите деца“ С искрена благодарност към Радио Варна и екипа
Какво се случва в ателиетата по проекта „Моят път…“
Източник: Фейсбук страницата на Фондация „Новите деца“ Какво се случва през последните 2 седмици в