Обучителна среща за представители на варненската общност

Home » Uncategorized » Обучителна среща за представители на варненската общност
0 Comments

В Международния ден на учителя имахме удоволствието да проведем обучение по проекта „Моят път в подготовката за трудова реализация за младежи с РАС и СОП“.

Обучението е съдържателен преход към Етап 2 на проекта: стартиране работилници/ателиета за формиране на трудови умения и професионална подготовка в защитена среда на младежите от целевата група.

На срещата присъстваха партньори по проекта – водещи на ателиета, родители и роднини на младежи, включени в него, представители на социалното предприемачество и защитена заетост в града, както и специалисти – психолози и педагози с отношение към темата.

За основните стъпки в проектните дейности до момента: кариерна диагностика, определяне на водещи силни страни на участниците, подбор на професионалните направления и стартиране на две от ателиетата, разказа ръководителят на проекта, координатор за Варна, Поля Златилова.

Акцент: Предизвикателствата пред работодателите – специфики в поведението и начина на функциониране на възрастните с аутизъм.

Порфолиа на всички участници във варненската група по проекта 4 девойки и 7 младежа на възраст от 16 до 21 год, представи пред аудиторията техническият сътрудник по проекта Мая Рогашка. Акцент: един от младежите вече е трудово ангажиран, а в ателието по ИТ се очертава подготовка за международни сертификати на определени участници.

Вълнуващо за цялата аудитория беше представянето на водещите /обучителите/ в ателиетата:

Ивена Тодорова – Хабитат – Ателие по Керамика, която сподели, че процесът на учене е взаимен и макар че преди проекта не е работила с деца/младежи с аутизъм, подкрепата от страна на екипа по проекта е ключова за свързването и с младежите.

Нари Банкова – Социално предприятие – Пекарна „Радост“, където ще се води обучение за производство на хляб, сладкарство и кетъринг, успя да съчетае в посланието си ролите на родител на дете с дефицити в развитието, на обучител и на работодател /и ментор едновременно/.

Информационни технологии – ателие, водено от двама обучители в Частно езиково училище „Малкият принц“ -Варна.

Успяхме да включим колега от софийския екип по проекта – Нина Стаматова – сугестопедагог, преподавател в Частно средно училище „Рьорих“ и водещ на едно от ателиетата там, който дистанционно припомни къде е мястото на невропедагогиката в работата и мотивирането към успех на нашата целева група. Акцент: опитът на ЧСУ „Рьорих“.

Жив интерес предизвика последният презентатор в обучението за обучители – Галя Койчева, психолог в Център за защитена заетост към Академика – ВУМ ООД. Емоционалният разказ за 4-годишната история на този проект – пръв по същността си за България, даде на родителите най-реалистична картина за стъпките, който трябва да извървят заедно и поотделно със своето дете по Пътя към неговата трудова реализация.

Акцент: Силен мотиватор за аудиторията беше включването в края на дискусията на Красимира Иванова – родител на един от младежите на Академика ВУМ, която с нескрита гордост заяви, че синът и на 27 г има повече трудов стаж от много свои връстници в норма.

Categories:

Related Posts

Представяне в месечния бюлетин на донорите и партньорите по проекта
В навечерието на Светлите празнични дни на Светото Възкресение до нас пристигат страничките в месечния
Гостуване в „Свободен час“ на Радио Варна
Източник: Фейсбук страницата на Фондация „Новите деца“ С искрена благодарност към Радио Варна и екипа
Какво се случва в ателиетата по проекта „Моят път…“
Източник: Фейсбук страницата на Фондация „Новите деца“ Какво се случва през последните 2 седмици в