Първите три месеца от проекта през очите на родителите

Home » Uncategorized » Първите три месеца от проекта през очите на родителите
0 Comments

Обратна връзка от Деница Георгиева – майка на Вилиян, участник в проекта:

Въпреки, че през последните години програмите за младежи със СОП започнаха да се увеличават, те все още са твърде далеч от желаното. Родителите живеем с някакви утопични представи за това, което искаме да се случи. В това отношение проектът „Моят път в  подготовката за трудова реализация: младежи с РАС и СОП подобряват стартовата си позиция в професионалния живот“ е едно отлично начало.
Тестът за кариерно ориентиране беше една голяма изненада за мен. Не само като поведение от страна на сина ми, докато го попълваше (въпреки че беше болен и очевидно изпитваше дискомфорт, той прояви търпение и достатъчно концентрация, за да преодолее огромния брой въпроси), но и като резултати.

Оценяваха се не само интереси и възможности, но и характерови особености. Може да се каже, че получих ценна информация в това отношение, което ще ми помогне по-лесно да го разбера и да го подпомогна. И я получих от човек, който не е имал специален контакт с младежи със СОП в живота си, но с желание да ги опознае и с уважение към техните особености. Това е Петя Косева, специалист човешки ресурси, осигурила теста за кариерно ориентиране и предоставила на всеки младеж мотивиращо и зареждащо послание.

Опитът на Поля Златилова и Ивелин Павлов при провеждането на теста пък е безценен за евентуалното му бъдещо усъвършенстване и адаптиране за хора с интелектуални затруднения. Моята препоръка в това отношение е да бъдат опростени професионалните направления, подходящи за младежите според резултата от теста, който предполага всички да станат научни работници или най-малкото изключителни специалисти в едни престижни и сложни направления 😁 Не видях нищо в сферата на кулинарията, озеленяването и по-простичките занаяти и услуги, които биха им паснали по-добре.
Организацията е перфектна и е помислено за развитие на всякакви полезни качества у младежите, като например най-елементарните: умението да се запознават, да се представят един на друг – все неща, които ние родителите пропускаме, защото сме свикнали да гледаме към по-големите цели, по-значимите умения, а забравяме, че всичко започва от малкото.
С нетърпение чакаме началото на ателиетата, които ще научат младежите на едни нови умения или просто ще канализират интереси и умения, които все още са хаотични. Чудя се дали керамиката е подходяща за аутист, който не обича да се цапа, но пък може и да се изненадам. 😉 Градинарството е близо до образованието му и ми е любопитно дали ще прояви желание. От няколко години Вили обича да помага в кухнята, но дали е нещо повече от обикновен интерес, предстои да разберем. Компютърът му е най-добрият приятел от 5-годишна възраст, но дали ще се справи с нещо по-сложно от търсене на сайтове в интернет? А накрая някой може и да успее да се реализира при реален работодател. Но не това е най-важното. Важен е пътят до там и тези, които водят младежите.

Думи от Катя Ангелова – майка на Тодор, участник в проекта:

Според мен тестът в комбинация със събеседване със специалисти (психолог и кариерен консултант) може да даде нужната информация за възможностите, интересите, силните страни и бариерите  за всяко от децата. Не смятам, че само резултатите от теста могат да дадат точната представа за това.

Според мен за Тодор въпросите от теста  бяха твърде много. Желаейки да прави нещо друго пред компютъра, се изнервя, когато въпросите следват един след друг и край няма. Отговорите на повечето от тях, може би са машинални.

Смятам, че не само за Тодор, но и за мен като родител срещите със специалистите са изключително полезни, както и срещите с другите младежи, участници в проекта.  Това дава възможност на младежите да контактуват едни с други, да придобиват нови умения, да се учат да се справят в среда, различна от обичайната за тях, да научават нови и интересни неща.  

Определените 4 направления работилници съответстват на възможностите и интересите на младежите. Тодор има изключителен интерес към една от работилниците и смятам, че би посещавал с интерес.

Радваме се, че Тодор е част от този проект и ще има възможността да участва в  някои от определените направления работилници.

Мнение на Ивелина Божинова – майка на Тихомир, участник в проекта:

Проектът за професионална подготовка на младежи с РАС и специални образователни потребности, организиран от Фондация „Новите деца“ и Фондация „Либенау“, е изключително полезна и отдавна очаквана инициатива. Той е добре структуриран и предоставя на младежите индивидуална подкрепа и практически умения, които ще помогнат за тяхната бъдеща професионална реализация.

Целите на проекта са ясно дефинирани и насочени към техните реални проблеми и нужди. Индивидуалното кариерно ориентиране, професионалната подготовка и практическата ориентация са критично важни за успешния преход от училище към професионален живот. Тези цели ще помогнат на младежите да открият своите силни страни и да изберат подходящата за тях професионална сфера. Това засяга не само младежите, които са с определени дефицити, а и повечето млади хора, пред които предстои пътят на реализацията.

Възхищавам се на организацията на проекта. Да се срещнеш с хора, за които проблемите на част от обществото, част, която в по голямата си степен остава невидима за останалите, ме вдъхновява и стимулира като родител да продължавам да се опитвам да открия мястото на моя син в свят, който го отхвърля постоянно. Тестът, използван в проекта, е важен инструмент за идентифициране на силните страни и интересите на младежите. Той е съществен елемент, който допринася за индивидуалния подход към всеки участник.

Лично за мен резултатите на Тихомир бяха едновременно неочаквани и такива, каквито съм знаела, че могат да бъдат. Освен професионална насоченост, тестът ми показа къде и как се поставя в този свят моят син, как усеща останалите хора, дали е чувствал изолация. За мен е много важно той да се чувства равен на останалите, да се чувства щастлив и заедно с това да намери своя път в бъдещето. Съвместната работа и подкрепата от психолог и кариерен консултант е незаменима за нашите деца. Тя подпомага процеса на кариерно ориентиране и намирането на подходяща работа, осигурява емоционална подкрепа и помага за преодоляване на бариерите, свързани със специфичните им нужди.

Тихомир е от младежите, които се притесняват от всичко ново и неизвестно за него. Въпреки това, поставен в нова и непозната обстановка, сравнително бързо се свързва с хората, дори и непознати, ако те имат определен статут в неговите очи (учител, ментор, психолог, ресурсен учител). Очакванията ми са да се включи бързо в част от работилниците, защото са в границите на неговите интереси, а той обича да получава знания в конкретни области, които представляват любопитство за него.

Мисля, че останалите участниците в проекта ще бъдат мотивирани от възможността да придобият практически умения в различни области особено в кулинария и IT технологии. Смятам, че те са любими на всички. Ще оценят практическата ориентация и посещенията на реални работни места, които ще им дадат практически опит и ще ги подготвят за бъдещата им работа.

Надявам се да бъдат вдъхновени от идеята да работят с ментори от избраната от тях професионална област. Тази програма ще им даде възможност да получат насоки и съвети от професионалисти, което ще бъде изключително полезно за тяхното бъдещо развитие. Процесът на кариерно ориентиране ще ни помогне да направим информирани решения за бъдещето на децата ни. А чувството за принадлежност към общност, която ни разбира и подкрепя, е изключително мотивиращо и вдъхновяващо.

Разбира се, не липсват опасения и предизвикателства като адаптация към новата среда. Това например ще доведе до тревожност или несигурност в началото, но смятам, че екипът на проекта ще се справи с преодоляването им. Надявам се, че специалистите ще работят и върху по-ниската увереност на младежите в своите способности и потенциал. Вярвам, че подкрепата от страна на менторите и консултантите ще изиграе своята роля за изграждането на тяхното по-високо самочувствие и мотивация. С тяхна помощ младежите ще могат да преодолеят предизвикателствата и да се възползват максимално от предлаганите възможности.

Categories:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Related Posts

Представяне в месечния бюлетин на донорите и партньорите по проекта
В навечерието на Светлите празнични дни на Светото Възкресение до нас пристигат страничките в месечния
Гостуване в „Свободен час“ на Радио Варна
Източник: Фейсбук страницата на Фондация „Новите деца“ С искрена благодарност към Радио Варна и екипа
Какво се случва в ателиетата по проекта „Моят път…“
Източник: Фейсбук страницата на Фондация „Новите деца“ Какво се случва през последните 2 седмици в